Wyjazd klas IV-VIII do kinoteatru w Kwidzynie na przedstawienie pt. "Projekt Mickiewicz" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Uczniowie mogli wysłuchać fragmentów "Pana Tadeusza", m. in. koncertu Wojskiego, opisu burzy czy opisu matecznika. Przypomnieli sobie również omawiane na lekcjach ballady: „Pani Twardowska” i „Powrót taty”. A to wszystko w przepięknej oprawie choreograficznej i z domieszką humoru. Na pewno nikt się nie nudził.
AKTUALNOŚCI
Wyjazd klas IV-VIII do kinoteatru w Kwidzynie na przedstawienie pt. "Projekt Mickiewicz".
Nocne powtórki - zachęcamy wszystkich Ósmoklasistów do udziału w wydarzeniu!
ORGANIZATOR:
Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej UJ, działające przy Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
TERMINARZ:
08.05.2024
- Formy pisemne: ZAPROSZENIE, OGŁOSZENIE
- Gramatyka i zagadnienia językowe: FLEKSJA (imiesłowy!), SKŁADNIA
- Lektury: „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, „Mały Książę” Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego
09.05.2024
- Formy pisemne: ROZPRAWKA, OPOWIADANIE
- Gramatyka i zagadnienia językowe: SŁOWOTWÓRSTWO, FONETYKA
- Lektury: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Latarnik” Henryka Sienkiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
10.05.2024
- Lektury: „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, utwory Jana Kochanowskiego
- Wspólne rozwiązywanie arkusza egzaminacyjnego.
Nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego odbędą się zgodnie z powyższym terminarzem w godzinach 20:00-22:00 na platformie Microsoft Teams. Ponadto w wydarzeniu (na Facebooku) prowadzona będzie transmisja na żywo.
LINK DO WYDARZENIA: https://fb.me/e/4mhnRi2N7
LINK DO SPOTKANIA NA MICROSOFT TEAMS: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3a56555ae9e1854b13b0718c06ce3926e0%40thread.tacv2/1712230180442?context=%7b%22Tid%22%3a%22eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb%22%2c%22Oid%22%3a%22c3c71d93-c36f-49d0-acd5-852ab113107b%22%7d
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.
Dziennik Przyrodniczy
Temat zajęć: Jestem Eko. Zwierzęta wokół nas.
Temat przedstawiający rolę człowieka w życiu zwierząt udomowionych i dziko żyjących. Zajęcia miały na celu kształtowanie postaw pro natura w codziennym życiu, kształtowanie empatii wobec zwierząt, zapoznanie się z prawami i ochroną zwierząt. Dołączamy kilka zdjęć naszych pupili.
Opiekun grupy: Arkadiusz Bachor
Wielkie gratulacje dla Mai Rosickiej!
Za nami etap II Eliminacji miejsko-gminnych 40 Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją". Do kolejnego etapu rejonowego w Iławie, który odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. dostała się MAJA ROSICKA ze Szkoły Podstawowej w Łęgowie.
Wesołego Alleluja!
Brawo dla naszego ucznia! Krzysztof Grzębski z klasy VIII zdobył złoty medal w Mistrzostwach Warmii i Mazur w Boksie!💪🥇🥊
Wielkanocny prezent dotarł przed świętami. Jutro będzie montowany nowy piec w naszej szkole!
Wyjazd klasy VIII do Iławy na Dni Otwarte
- 14
21 marca 2024 roku uczniowie klasy ósmej mieli okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych szkół ponadpodstawowych w Iławie. Podczas tego wydarzenia mieliśmy szansę zapoznać się z propozycjami edukacyjnymi oraz kierunkami kształcenia oferowanymi przez różne placówki, takie jak: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku, Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja oraz Liceum Mundurowe Feniks. Prezentacje różnych ścieżek kształcenia oraz poznawanie specyfiki interesujących zawodów miały istotny wpływ na wzbogacenie naszej wiedzy na temat możliwości edukacyjno-zawodowych. To także umożliwiło nam lepsze zrozumienie naszych zainteresowań i podjęcie świadomej decyzji dotyczącej przyszłej ścieżki kariery zawodowej.
Spotkanie z leśnikiem
- 16
22.03.2024 r. uczniów naszej szkoły odwiedził leśnik p. Arkadiusz Pękala z Nadleśnictwa Susz. Celem spotkania było przybliżenie pracy leśnika i pogłębienie wiedzy o zwierzętach mieszkających w lesie. Dzieci miały możliwość nie tylko posłuchać prawdziwego pasjonata, ale również aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu. Mogły dotknąć i obejrzeć różne okazy naturalne np.: poroża i skamieniałości oraz plansze tematyczne. Poszerzały wiedzę poprzez układanki. Na koniec uczniowie otrzymali odblaski, smycze, piłeczki i ołówki.
Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to ciekawe spotkanie i przekazanie nam wielu ciekawostek na temat życia zwierząt.
XXXIX Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Spotkania z Poezją” - etap szkolny
Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:
klasy I-III Maja Rosicka i Nina Kwiatkowska
klasy IV-VI Robert Barański i Tomasz Czarnowski
klasa VIII Maja Klonowska i Eryka Jasińska
Gratulujemy!
14
Powitanie wiosny🪻🌷🌹
"Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!"
Dziś pożegnaliśmy zimę i zaprosiliśmy do nas wiosnę. Nie zabrakło oczywiście marzanny. Warto pamiętać, że Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Zgodnie z tradycją, by nastała wiosna, należało ją uśmiercić. Symbolem Marzanny (bogini) była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że ta pewnego rodzaju ofiara zapewni przyszły urodzaj.To jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie pysznych kiełbasek.😊
33
"Legendy Piastowskie"
We wtorek 19.03.2024r. uczniowie klas I-IV obejrzeli spektakl „Legendy Piastowskie” prezentowany przez aktorów z teatru „Artenes” z Wroclawia w Kwidzyńskim Centrum Kultury. Spektakl opowiadał o początkach Polski. Uczniowie zapoznali się z historią i obyczajami dawnych Słowian. Mogli także przypomnieć sobie znane z lekcji legendarne postaci: Lecha, Czecha i Rusa, Wandę, Piasta Kołodzieja i Rzepichę, Mieszka oraz Popiela.
3
Rekolekcje wielkopostne 2024
W poniedziałek i wtorek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęgowie. Serdecznie dziękujemy za naukę i duchowe przygotowanie do Wielkanocy.
W kościele mieliśmy też okazję zobaczyć piękne palmy wielkanocne wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łęgowie. Można je będzie zakupić w niedzielę 24.03.2024r.
6
Dzień Kobiet
Dziękujemy wszystkim panom, chłopcom i rodzicom za piękne upominki z okazji Dnia Kobiet.
Drogie Panie - małe i duże - pamiętajcie każdego dnia, że jesteście niesamowite, piękne, silne i macie w sobie wielką moc! 😀🌹💐🌷🪻
8
Mobilne horyzontarium
Dziś przyjechało do Nas mobilne horyzontarium. Jest to rodzaj dmuchanego balonu, przypominającego planetarium. Po wejściu do środka uczniowie zostali przeniesieni do świata nauki za pomocą filmu „Cztery pory roku”.
3
Dziennik Przyrodniczy
Temat zrealizowanego spotkania: Jestem Eko. Odnawialne Źródła Energii – Zielona Energetyka. Temat wprowadzający w nowoczesne i przyjazne środowisku pozyskiwanie energii. Opiekun grupy: Arkadiusz Bachor
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024
Został ustanowiony przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce 21 lutego 1952 r. w czasie demonstracji pięciu studentów w Bangladeszu, którzy domagali się uznania języka bengalskiego za język ojczysty.
W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym ważnym dniu. Na korytarzu wywieszona została gazetka, z której można dowiedzieć się o historii święta i poznać ciekawostki związane z naszym językiem. Na lekcjach języka polskiego w klasach IV i V poznaliśmy związki frazeologiczne z wyrazem "język" oraz poćwiczyliśmy wymowę łamańców językowych, a w klasie VI i VIII już kolejny raz graliśmy w grę Kahoot „Potyczki z polszczyzną” przygotowaną przez zielonogórski oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (kadra Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego). Młodsi uczniowie także zmagali się z najróżniejszymi językowymi łamigłówkami.
Na zakończenie obchodów rozegrany został turniej pomiędzy klasami IV-VIII, w którym uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania związane między innymi z poprawnością językową, ortografią i znajomością związków frazeologicznych oraz przysłów. Tytuł Mistrza Języka Ojczystego zdobyła klasa VIII. Gratulujemy!
26
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
Dzień Kota 🐈🐈⬛🐈😻
- 4
Archiwum Aktualności